قوانین و مقررات

کاربر عزیز،  از این پس، از این متن با عنوان  “سند”، “قوانین و مقررات” یا “شرایط و ضوابط” و از شما با عنوان “کاربر" یا “مسافر” و از وب سایت تیکاتیک با عنوان "وب سایت" یا “ما” یاد خواهد شد. این سند بیانگر ارجح بودن این سند بر هر توافق دیگری خواهد بود. هرگونه استفاده از وب سایت تیکاتیک و خرید اینترنتی بلیط هواپیما مستلزم پذیرش این سند است و متن حاضر مشمول حال کاربر می­باشد.

شرایط عمومی

وب‌سایت تیکاتیک  طبق قوانین جمهوری اسلامی ایران، قوانین جرایم اینترنتی و مجموعه‌ی قوانین و مقررات تجارت الکترونیکی فعالیت می‌کند. خدمات و محتـوای عرضه شده توسط وب‌سـایت تیکاتیک  جهت استـفاده‌ در این وب‌سـایت تولید می‌شوند.

هرگونه سوء استفاده از نام، سایت اینتـرنتی و مکاتبه از طرف تیکاتیک و یا استـفاده از نام های مشابه که شبهه مشابهت و تطابق را ایجـاد نمـاید، ممنوع بوده و از طـریق شـکایت به مـراجع قانونی ذی‌صلاح، دادگاه‌های رسیدگی به جرائم اینترنتی در داخل و یا خارج از کشور و نیز اطلاع‌رسانی به سرویس دهندگان و سرویس گیرندگان اینترنتی قابل پیگرد خواهد بود.

حقوق معنوی محتوای ارایه شده در این وب سایت متعلق به تیکاتیک   است و هر گونه سوءاستفـاده از اطلاعات و محتوای این وب‌سایت پیگرد قانونی دارد. استفاده از محتوای این وب‌سایت با ذکر نام و آدرس اینترنتی وب‌سایت مجاز است.

محتوای ارایه شده بر روی این وب‌سایت به منظور سهولت دسترسی و راهنمای کاربران از منابع و سایت­های معتبر و مرتبط جمع‌آوری و تدوین شده ‌است و تیکاتیک  هیچگونه تضمین و تعهدی در مورد توالی، دقت، قابلیت اطمینان و بدون خطا و جامعیت اطلاعات موجود در وب سایت بویژه در مورد قوانین و مقررات شرکت­های هواپیمایی داخلی و خارجی، ویزا و اقامت، شرایط، الزامات و محدودیت­های سفر به کشورهای خارجی و ... نمی دهد و مسئولیت آن را بر عهده نمی‌گیرد و کاربر برای اطمینان باید اطلاعات دقیق، جامع و کامل را از منابع اصلی ارایه دهنده دریافت نماید.

تیکاتیک  به عنوان بستر اینترنتی رزرو و خرید بلیط هواپیما است و کاربر با انجام رزرو یا خرید بلیط هواپیما در این سایت با شرکت هواپیمایی قرارداد می­بندد و اطلاعات کاربر را به شرکت هواپیمایی ارسال نموده و اطلاعات بلیط رزرو شده را از سوی شرکت هواپیمایی به کاربر ارسال می­کند و این وب سایت تنها نقش واسطه فروش را بر عهده دارد و در قبال شرایط، کنسلی، تاخیر یا تعجیل پرواز مسئولیتی را بر عهده نخواهد داشت و تیکاتیک  با فروش بلیط هواپیما متضمن ارائه‌ی سرویس مناسب از طرف شرکت هواپیمایی به مسافر نیست.

اطلاعات شخصی کـاربر در این وب سایت محرمانه بوده و تیکاتیک  تـمام تـلاش خود را برای حفظ حریم اطلاعات شخصی کاربران می‌کند. کاربر تعهد می­دهد ضمن تلاش برای جلوگیری از سوء استفاده از اطلاعات شخصی خود و جلوگیری از نفوذ غیر قانونی اشخاص حقیقی و یا حقوقی در این وب سایت، هیچ‌گونه مشارکتی در این امر نداشته باشد و در صورت مواجهه با هرگونه سوء استفاده احتمالی و یا اطلاع از نفوذ غیرقانونی توسط اشخاص دیگر در این سایت، موضوع را در اسرع وقت به تیکاتیک  اطلاع دهد.

کاربر تنها دارنده اطلاعات حساب کاربری مانند نام کاربری و رمز عبور است و مسئولیت استفاده و حفاظت از آن به عهده­ی وی می­باشد.

کاربر متعهد می‌شود که اطلاعات خود را هنگام ثبت‌نام و رزرو به صورت صحیح در وب‌سایت وارد کند و هرگونه تغـییر در مشـخصـات فردی خود را در اسـرع وقت به روزرسانی نماید. تیکاتیک  هیچ مسئولیتی در قبـال تبعات ناشی از ورود اطلاعات ناقص يا نادرست و عدم صحت اطلاعات موجود نخواهد داشت و مسئولیت آن بر عهده‌ی کاربر خواهد بود.

وب‌سایت تیکاتیک  اطلاعات شخصی کاربران را با هیچ مجموعه‌ی دیگری به اشتراک نخواهد گذاشت و مراجع ذی‌صلاح فقط در صورت موارد مصرح در قانون، امکان استفاده از این اطلاعات را خواهند داشت.

هرگونه استخراج و استفاده از اطلاعات و نتایج جستجوی پروازها در سایت تیکاتیک  شامل نام شرکت های هواپیمایی، شماره، نوع، ساعت و قیمت پرواز یا اطلاعات مربوط به مقایسه و خرید، به هر طریق اعم از استـخراج دستی، ربات، خزنده و غیره، و انتشار آن به هر شکل اعم از ارائه روی صفحات وب، شبکه‌های اجتماعی، پیام‌رسان‌های موبایلی، رسانه‌های چاپی و دیجیتال و غیره، بدون اجازه‌ی کتبی از تیکاتیک  ممنوع و پیگرد قانونی را به دنبال خواهد داشت.

اگر در جریان پرداخت اینترنتی، ارتباط کاربر با شبکه قطع شود، وظیفه‌ی حل مشکلات احتمالی بر عهده‌ی بانک می‌باشد و هزینه‌ی کم شده از حساب کاربر، طبق قوانین بانکی به حساب وی برخواهد گشت. تیکاتیک  در فرآیند پرداخت الکترونیک از طریق درگاه بانک مسؤولیتی ندارد و این عمل مستقیما توسط بانک انجام می‌گیرد؛ اما در تسهیل آن تلاش خواهد نمود.

تیکاتیک حق تغییر و بازبینی قوانین مربوط به خدمات، تغییر و یا خاتمه خدمات را بدون اطلاع قبلی برای خود محفوظ میدارد. همواره نسخه به روز قوانین در این صفحه در دسترس است و  استفاده از وب‌سـایت تیکاتیک  به معنی پذیرش قوانین به روز شده می باشد.

شرایط و ضوابط رزرو و خرید بلیط هواپیما

عملیات خرید بلیط در وب‌سـایت تیکاتیک مشـمول مجموعه‌ی قوانین و مقررات تجارت الکترونیکی بـوده و هرگـونه تخـلف تحت پیـگرد قانونی قرار خواهد گرفت. مسافر ضمن خرید اینترنتی بلیط، متعهد می‌شود که از کلیه‌ی قوانین و مقررات خرید بلیط آگاهی کامل دارد.

طبق مقررات سازمان هواپیمایی کشوری، مسئولیت کنسلی، تاخیر یا تعجیل در زمان انجام پرواز، بر عهده‌ی شرکت هواپیمایی برگزار کننده‌ی پرواز است و تیکاتیک  مسولیتی در این موارد نخواهد داشت.

هنگام ثبت‌نام و رزرو بلیط، نام مسافر باید به صورت صـحیح و در پروزاهای خارجی با حروف انگلیـسی وارد شود و برای شماره پاسپورت، حرف و اعداد به صورت کامل ثبت شود. امکان اصلاح نام مسافر پس از خرید نهایی بلیط وجود ندارد. لازم به ذکر است تیکاتیک  هیچ‌گونه مسئولیتی در قبال اطلاعاتی که به اشتباه وارد شده‌اند بر عهده ندارد و برای اصلاح اطلاعات، مسافر باید جریمه تعیین شده از طرف شرکت هواپیمایی را پرداخت کند و یا بلیط را کنسل نموده و مجدداً خریداری نماید.

پاسپورت مسافرین در پروازهای بین المللی می بایست از شروع سفر دارای حداقل 6 ماه اعتبار باشد. بدیهی است مسئولیت ناشی از عدم توجه به اعتبار پاسپورت بر عهده مسافر خواهد بود.

طبق بخشنامههای جدید، امکان صدور بلیط هواپیما در مسیر تهران به استانبول شرکتهای هواپیمایی ایرانی برای اتباع کشورهای پاکستان، افغانستان و عراق وجود ندارد. در صورت اقدام به خرید بلیط هواپیما توسط این افراد، تمامی مسئولیت بر عهده ی مسافر خواهد بود.

تمام زمان های مندرج در بلیط هواپیما به وقت محلی است.

بلیط خریداری شده، متعلق به مسافری است که مشخصاتش در سیستم وارد شده است و غیر قابل انتقال به غیر می‌باشد. در صورت عدم تطابق نام مسافر در بلیط و کارت شناسایی، مسافر پذیرش نخواهد شد.

در قوانین هواپیمایی کشوری، مسـافران نوزاد کم‌تـر از دو سـال، مسـافران کودک بیـن دو تا دوازده سـال تمام و مسافران بزرگسال، بیش از دوازده سال سن دارند. در صورت عدم دقت خریدار و اشتباه وارد نمودن رده‌ی سنی، از سوار شدن مسافر به هواپیما ممانعت به عمل خواهد آمد همچنین بلیط کودک را به هیچ وجه نمی‌توان به تنهایی و جدا از بلیط بزرگسـال خـرید کرد.

لازم به ذکـر است که در بلـیط‌های نرخ مصـوب، قیمـت بلیط برای مسافران نوزاد، کودک و بزرگسال متفاوت است، اما در بلیط‌های چارتری و برخی بلیط های غیر قابل استرداد، قیمت بلیط کودک با بزرگسال برابر است. در پروازهای دو طرفه چنانچه در سفر برگشت سن نوزاد بیش از 2 سال و یا سن فرزند بیش از 12 سال شود قـوانین هر شرکت هواپیمایی متفاوت است و آنها ممکن است مطابق قوانین خود هزینه های اضافه تری درخواست نمایند. در چنین مواردی مسولیت مطالعه قوانین شرکت هواپیمایی مربوطه و پرداخت هزینه های اضافه به عهده مسافر و خریدار بلیط می باشد.

پس از انجام پرداخت و تایید آن، رزرو و خرید قطـعی شده و اطلاعـات بلیط برای کـاربر از طریق پست الکترونیک ارسال مـی‌شود. هنگـام مراجعه به فرودگاه، در پروازهای چارتر ارائه‌ی یک نسخه‌ی چاپ شده از بلیط نیاز نیست اما بهتر است مسافر تصویر و مشخصات بلیط خریداری شده را در تلفن همراه خود داشته باشد تا در صورت بروز مشکل آن را به مسئول مربوطه نمایش دهید و در پروازهای سیستمی، ارائه‌ی شماره‌ی بلیط به همراه مدرک شناسایی معتبر به کانتر هواپیمایی مربوطه الزامی است.

هر نوع کنسـلی بلیط از طرف مسافر، مطابق قوانین هواپیمایی کشوری، شامل جریمه‌ی کنسلی می‌شود. مقـدار این جریـمه بنا بر قـوانین کنسلی هر شرکت هواپیمایی متفاوت است. پس از درخواست استرداد توسط مسافر، مبلغ جریمه از قیمت بلیط کسر شده و بقیه‌ی آن، به‌طور آنلاین به اعتبار حساب کاربری مسافر برمی‌گردد و با درخواست کاربر از طریق حساب کاربری این مبلغ به حساب ثبت شده کاربر واریز خواهد شد. مدت زمان بازگشت وجه، تابع مقررات بین بانکی (بین ۲۴ تا ۷۲ ساعت) می‌باشد. این مسـئله در مورد پروازهـای چارتر یا غیر قابل استرداد صادق نیست.

در صورت ابطال پرواز و یا تاخیر بیش از دو ساعت که سبب انصراف مسافر از پرواز گردد، ارائه‌ی بلیط/ رسید مهر شده توسط ایستگاه مبدا، به منظور هرگونه پیگیری و استرداد بدون جریمه‌ الزامی است.

لازم به ذکر است که اگر پرواز رفت و برگشت از دو شرکت هواپیمایی متفاوت باشند، در صورت لغو پرواز رفت یا انصراف مسافر از پرواز به دلیل تاخیر بیش از دو ساعت، ممکن است لغو پرواز برگشت شامل جریمه‌ی کنسلی گردد.

نوع هواپیما بر اساس اعلام شرکت های هواپیمایی در بلیط مشخص می‌شود. مسئولیت هر نوع تغییر و مغایرت در نوع هواپیما بر عهده‌ی شرکت هواپیمایی برگزار کننده‌ی پرواز است و تیکاتیک  در این مورد مسئولیتی برعهده ندارد.

در صورتی که مسافر بخواهد بلیط دو پرواز متوالی را تهیه نماید، بایسـتی حداقل ۳ ساعت بین رسیدن پـرواز اول به مقصد و حرکت پرواز دوم فاصـله باشد. در غیر این صورت مسئولیت کنسل شدن بلیط دوم با مسافر می‌باشد.

درصورت درخواست مسافر برای کنسل نمودن بلیط ویا  تغییر تاریخ پرواز، مسافر باید علاوه بر جریمه تعیین شده از طرف شرکت هواپیمایی مبلغ  1500000 ریال برای پروازهای خارجی و مبلغ 300000 ریال برای پروازهای داخلی، بابت پیگیری درخواست توسط  تیکاتیک  پرداخت نماید.   ثبت درخواست کنسلی، تغییر تاریخ و No Show تنها از طریق آدرس پست الکترونیک support@tktik.com  و یا سامانه پشتیبانی تیکاتیک  امکان پذیر است.

 طبق قوانین سازمان هواپیمایی کشـوری، همراه داشتن مجوز پزشک برای خانـم‌های باردار، افراد مبتلا به بیمـاری‌هـای قلبی-عروقی، بیماری‌های تنفسی، صرع، آنمی شدید، دیابت ملیتوس کنترل نشده، کسانی که دیالیز می‌شوند یا کسانی که از داروهای تضعیف‌کننده‌ی سیستم ایمنی استفاده می‌نمـایند و یا هرگونه بیماری که سبب منع سفر هوایی باشد، هنگام سوار شدن به هواپیما ضروری می‌باشد. همچنین لازم است که این مسافران داروهای مورد نیاز خود را در طول سفر به همراه داشته باشند.

بر اساس قوانین موجود، صدور بلیط در مسیرهای عتبات عالیات برای اتباع کشورهای افغانستان، هند، بنگلادش و پاکستان مقدور نیست و درصورت خرید بلیط توسط این افراد، تمام مسئولیت‌های بعدی، بر عهده‌ی خودِ کاربر خواهد بود.

قوانین رزرو و خرید بلیط چارتر

 • پروازهای چارتر در مقایسه با پروازهای سیسـتمی با تغییرات بیش‌تری مواجه هسـتند و در یک درصد مواقع ممـکن است قابل استـفاده نباشند، در چنـین مواقعی و در صورت خرید بلیط جایگزین، هزینه‌ی بلیط از طرف چارترکننده به شما برگردانده خواهد شد.
 • در صورت کنسل شدن پرواز چارتر و عدم دریافت بلیط جایگزین از طرف آژانس، مبلغ بلیط به‌طور کامل مسترد خواهد شد.
 • در صورت ابطال یا تاخیر بیش از ۲ ساعت در پروازهای چارتری ارسال بلیط مهر شده الزامی است.
 • قیمت بلیط چارتر برای کودکان بین ۲ تا ۱۲ سال، برابر با قیمت بلیط بزرگسال است.

شرایط خرید بلیط هواپیما در پرواز های خارجی

 • برای ورود به بیشتر کشورها یا کشورهایی که در طول سفر هوایی در فرودگاه آن کشور توقف خواهید داشت (کشورهای ترانزیت) نیازمند دریافت ویزای آن کشور (ها) هستید  بنابراین قبل از خرید بلیط ضروری است شرایط ویزای کشور مقصد و کشورهای ترانزیت را بررسی کنید. مسئولیت مشکلاتی که به دلیل عدم دریافت ویزا رخ دهد به عهده مسافر خواهد بود.
 • به صورت متعارف ترانزیت در اغلب کشور ها تا حدود 8 ساعت قابل قبول است ولی حداکثر زمان توقف برای ویزای ترانزیت در هر فرودگاه متفاوت است و در صورت جا ماندن از پرواز، حضور با ویزای ترانزیت بیشتر از زمان مجاز، غیرقانونی است. برای محاسبه زمان و جا نماندن از پرواز، به مسافت تا فرودگاه و ترمینال‌های ورودی و خروجی توجه داشته باشید.
 • پرواز یک‌طرفه تنها زمانی قابل صدور است که اقامت دائم یا موقت کشور مقصد را داشته باشید.
 • در برخی موارد ممکن است صدور بلیط میسر نباشد، در این مواقع هزینه پرداخت شده به طور کامل بازگردانده می­شود.
 • با داشتن ویزای آمریکا و کانادا فقط می‌توانید در یک مقصد اروپایی (شنگن) ترانزیت داشته باشید و درصورت ترانزیت در دو کشور اروپایی تحت شنگن و بیشتر نیازمند ویزای شنگن خواهید بود.
 • با ویزای توریستی شنگن، ورود باید از همان کشوری باشد که ویزای توریستی از سفارت آن گرفته‌اید. برای ویزاهای غیرتوریستی، باید شرایط و نوع ویزا به شما اجازه ورود به کشورهای دیگر را بدهد.
 • برای ایجاد هر تغییری در اطلاعات پرواز، لازم است با پرداخت هزینه، بلیط کنسل و دوباره صادر شود. بنابراین در وارد کردن اطلاعات مسافران، دقت کنید.
 • قبل از رزرو بلیط، سن فرزندتان در هنگام خروج و بعد از بازگشت را در نظر داشته باشید تا با شرایط و قوانین کودک یا نوزاد مطابقت داشته باشد. عنوان نوزاد برای کودکان زیر ۲ سال و کودک برای افراد بین ۲ تا ۱۲ سال به­کار می‌شوند.
 • بار مجاز برای هر شرکت هواپیمایی متفاوت است؛ هنگام خرید بلیط، بار مجاز برای هر پرواز را به دقت بررسی کنید.

شرایط ویزا و اقامت

 • سفر به کشورهای بدون ویزا به این معنی است که مسافران برای حضور در آن کشور احتیاج به ویزا ندارند؛ اما گاهی برای پرواز و رسیدن به این کشور شما نیازمند دریافت یک یا چند ویزا از کشورهایی که در آنها توقف خواهید داشت، هستید. به عنوان نمونه شما برای پرواز به بعضی از کشورهای آمریکا و اقیانوسیه باید از چند کشور بگذرید و در آنها توقف داشته باشید که بدون داشتن ویزای این کشورها، امکان سفر برای شما وجود نخواهد داشت. بنابراین همیشه سفر به کشورهای بدون ویزا الزاما به معنی عدم نیاز به ویزا برای سفر به آن کشور نیست و باید حتماً از قبل درباره‌ی سفر به کشور مقصدتان تحقیق کنید.
 • در صورت‌ آماده نشدن ویزا از طرف سفارت، تیکاتیک مسئولیتی در قبال بلیط خریداری شده ندارد و این بلیط مشمول قوانین کنسلی می‌شود. قبل از خرید بلیط هواپیمای خارجی در کشورهای نیازمند به ویزا، به تاریخ شروع ویزا، تاریخ انقضای ویزا، و حداکثر زمان ممکن برای اقامت تعیین‌شده که توسط سفارت در ویزا درج شده است، توجه کنید. مسئولیت مشکلاتی که به دلیل عدم دریافت ویزا رخ دهد به عهده مسافر خواهد بود.
 • در صورت داشتن ویزای "شنگن 1 بار ورود"، اجازه‌ی خروج از شنگن و ورود مجدد را ندارید.
 • صدور بلیط یک‌طرفه به مقصد ارجان (قبرس شمالی) و بلگراد (صربستان) برای دارندگان گذرنامه ایرانی ممنوع است.
 • الزامات دریافت ویزا برای مسیرهای پروازی با یک یا چند توقف

شرایط سفر به کشورهای بدون ویزا

بر اساس فهرست صادر شده در سال ۲۰۱۶، کشورهای بدون ویزا برای اتباع ایرانی در مجموع ۱۱ کشور است و در ۲۷ کشور هم ویزا در مرز یا فرودگاه برای اتباع ایرانی صادر می‌شود. در این نوع ویزا، امکان رد ویزا (Reject) وجود ندارد و دریافت ویزا حتمی است.

سایر قوانین شرکت‌های هواپیمایی

 • در پروازهای هواپیمایی کویت با ترانزیت بالای 8 ساعت، اقامت در هتل‌های کشور کویت با پرداخت هزینه توسط مسافر ضروری است.
 • پروازهای هواپیمایی ایرآسیا، پگاسوس و ایرعربیا بار و پذیرایی ندارند.
 • مسافرانی که قصد سفر به کشورهای اروپایی حوزه‌ی شنگن دارند، نمی‌توانند با هواپیمایی بریتیش ایرویز با ترانزیت در لندن، بلیط تهیه کنند.
 • در پروازهای هواپیمایی اکراینی برای بلیط‌های بین کشورها که مبداء پرواز از ایران نیست، چک این (Check in) فقط به صورت آنلاین ممکن است.
 • در پرواز مسیر نیوزلند (آکلند) ویزای هوایی استرالیا ضروری است، لطفا قبل از تهیه‌ی بلیط شرایط اخذ ویزا را بررسی کنید  همچنین هواپیمایی امارات برای پرواز در مسیر نیوزلند (آکلند) در بریزبین (استرالیا) توقف دارد که نیازمند ویزای ترانزیت استرالیا است، در غیر این‌ صورت مبلغ 75 دلار از مسافر دریافت شده یا مسافر دیپورت می‌شود.
 • میزان بار هواپیمایی ایژین‌ در مسیرهایی که مبداء یا مقصدشان تهران باشد، هر بسته (PC) معادل 30 کیلو است. این میزان در مسیرهای داخلی اروپا هر بسته معادل 23 کیلو است.
 • میزان بار هواپیمایی عمان ایر هر بسته (PC) معادل 15 کیلو است و در صورتی که 2 بسته باشد، مجموع بار نباید از 30 کیلو تجاوز کند.
 • مسافرانی که قصد سفر به امریکا و کانادا دارند، اگر 2 توقف در آمریکا و کانادا داشته باشند، در اولین توقف در آمریکا و کانادا بار مسافر تحویل داده می‌شود و مسافران می‌بایست خودشان بارشان را به ایرلاین بعدی تحویل دهند.
 • در مسیرهای امریکا و کانادا به محض ورود در اولین شهر، مسافران باید فرآیند چک ویزا (Immigration) را طی کنند، بنابراین اگر قصد سفر در این مسیر را دارید، مدت ترانزیت تا پرواز بعدی را حداقل 3 ساعت در نظر بگیرید.
 • برای پرواز در مسیر کیتو (آمریکای جنوبی)، لازم است ویزای ترانزیت آن شرکت هواپیمایی را تهیه کنید.
 • فقط مسافرینی که قصد پرواز به امریکا و کانادا دارند، میتوانند با بریتیش ایرویز پرواز خود را انجام دهند.

قوانین و مقررات هواپیمایی ماهان

 • چنانچه از طرف شرکت هواپیمایی پروازی لغو گردد امکان جابه جایی یک مرتبه به صورت رایگان به اولین پرواز موجود بر روی همان نرخ بلیت خریداری شده می باشد.
 • در بلیت های دو طرفه خارجی اگر مسیر برگشت کنسل شود، مبلغ کل بلیت یک طرفه ای که در همان زمان کنسلی موجود می باشد، کسر شده و مابقی به حساب مسافر مسترد می­شود.همچنین استرداد بلیت از زمان صدور تا یکسال قابل پیگیری و امکان پذیر می باشد و بعد از آن غیر قابل استرداد است.
 • در صورت استفاده شدن مسیر پروازی اول، تغییر مسیر دوم بدون هیچ محدودیتی بلامانع است و در صورت بستانکاری، مبلغ مانده، غیر قابل استرداد می باشد
 • برای درخواست و ثبت خدمات ویژه اعم از ویلچر ، ترانسفر ، موجود زنده، خوراک ویژه و سایر خدمات هنگام خرید بلیت اینترنتی می بایست سرویس مورد نظر در مرحله خدمات ویژه برای تمامی پروازها (رفت و برگشت) انتخاب و ثبت شود. در غیر اینصورت از پذیرش مسافر معذور خواهیم بود و مسئولیت و جرائم ناشی از آن بر عهده مسافر خواهد بود.
 • درخواست هرگونه سرویس های ویژه و خدمات فرودگاهی فقط تا 48 ساعت مانده به زمان پرواز امکان پذیر می باشد، همچنین در ایام تعطیل نیز امکان درخواست سرویس های ویژه و خدمات فرودگاهی نمی باشد.
 • پروازها با توجه به نوع هواپیما، ظرفیت قانونی و استاندارد برای پذیرش مسافر توانخواه برای اختصاص ویلچر دارند و بر روی هواپیمای BAE/RJ با توجه به مشخصات آن به هیچ وجه نمی توان مسافر ویلچری را پذیرش نمود. همچنین پذیرش مسافران توانخواه(ویلچری) و خانم های باردار در کابین بیزینس کلاس هواپیماهای بویینگ 747 امکان پذیر نمی باشد.
 • شرکت هواپیمایی حق دارد در صورتیکه بنا به تشخیص مقامات فرودگاهی یا خدمه پروازی یا نمایندگان شرکت هواپیمایی مستقر در فرودگاه و یا مراجع قانونی و قضایی، آغاز یا ادامه سفر مسافری موجب احتمال ایجاد اختلال در ایمنی یا امنیت پرواز گردد یا نسبت به سایر مسافرین تهدید محسوب شود یا مسافر در فهرست ممنوع پرواز باشد، از آغاز یا ادامه سفر مسافر مربوطه جلوگیری نماید.
 • حضور مسافر در فرودگاه، دو (2) ساعت قبل از پرواز در پروازهای داخلی و سه (3) ساعت قبل از پرواز در پروازهای خارجی، الزامی است.
 • در پروازهایی که امکان درخواست ترانسفر فرودگاهی وجود دارد زمان ارسال ماشین می بایست حداقل 5 ساعت قبل از ساعت پرواز در نظر گرفته شود.
 • آخرین زمان برای تغییر تاریخ و کنسل نمودن بلیت پروازهای داخلی و خارجی حداکثر چهار ساعت قبل از ساعت پرواز می باشد.
 • هرگونه تغییر در پرواز داخلی شامل جریمه بوده و درصد جرایم مشابه شرایط کنسلی می باشد.
 • در زمان تاخير بيش از  2  ساعت در مسیرهای داخلی و 4 ساعت تاخیر در مسیرهای خارجی و يا ابطال پرواز توسط  هواپیمایی ماهان، در صورت عدم استفاده از بلیت طبق درخواست و انصراف مسافر از پرواز بهای بلیت مسترد می گردد.
 • مسافری که با تحویل بار، بر چسب الصاقی بار به نام او صادر شده است، از نظر این شرکت مالک بار شناخته می شود و شرکت هواپیمایی تنها در برابر فرد مذکور، با رعایت شرایط قانونی و رویه ها و مقررات جاری خود پاسخگو خواهد بود. با توجه به تبعات مالی و امنیتی، به مسافرین محترم اکیداً توصیه می گردد از پذیرفتن بار سایر مسافرین یا سایر افراد و تحویل آن به شرکت هواپیمایی خودداری فرمایید و در غیر این صورت مسئولیت های حقوقی و کیفری متوجه تحویل دهنده بار خواهد بود.
 • از آنجاییکه شرکت هواپیمایی هیچگونه اطلاع و مسئولیتی نسبت به محتویات و ارزش بار تحویل شده از سوی مسافر ندارد،در صورتیکه مسافر به تحویل هر گونه بار با ارزش از جمله و نه محدود به وجه نقد، سهام، اوراق بهادار و اسناد تجاری، جواهرات، فلزات قیمتی و یا هرگونه وسایل الکترونیکی، کلید و سوییچ، هرگونه مدارک اعم از مدارک شناسایی و احراز هویت، هر گونه بار فاسد شدنی و شکستنی، کالسکه و صندلی چرخدار، هر گونه بار با ابعاد و حجم غیر استاندارد و هر گونه بار غیر قابل قبول برای حمل در کابین، بر طبق رویه های جاری شرکت هواپیمایی، به شرکت هواپیمایی اقدام نماید، ادعای مسافر مبنی بر فقدان یا خسارت بار مذکور مسموع نبوده و مسئولیت شرکت هواپیمایی در صورت وجود شرایط قانونی، بر مبنای وزن بار تحویل شده، بر طبق و با لحاظ محدودیت های مسئولیت به شرح مذکور در قوانین و مقررات جاری و قابل اعمال ملی و بین المللی حمل و نقل هوایی می باشد.
 • درصورت ورود هرگونه خسارت یا مفقودی بار، مسافری که برچسب الصاقی بار تحویل شده به شرکت هواپیمایی به نام او صادر شده، باید قبل از خروج از سالن تحویل بار فرم اظهار مفقودی یا خسارت بار را تکمیل و امضاء و به نماینده شرکت هواپیمایی تحویل دهد و متعاقباً باید در مهلت قانونی به شرح مقرر در کنوانسیون ورشو و پروتکل الحاقی لاهه، نسبت به طرح شکایت بطور مکتوب در دبیرخانه شرکت هواپیمایی اقدام نماید. فرم اظهار مفقودی یا خسارت بار، صرفاً بنا به اظهار مسافر برای عملیات پی گیری ادعای مطرح توسط مسافر تنظیم می شود و هیچگونه قابلیت استنادی ندارد و نیز شکایت تلقی نمی شود.
 • مسافر متعهد می گردد از تحویل هر گونه بار حاوی کالای ممنوعه و یا خطر ناک (بر طبق قوانین و مقررات ملی و بین المللی هوانوردی و رویه های جاری شرکت هواپیمایی) و هرگونه باری که ایمنی و امنیت پرواز، هواپیما، افراد و یا اموال موجود در هواپیما را به مخاطره می اندازد، اکیداً خودداری نماید.